Tilandsia Bitkisi

Tilandsia bitkilerinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın dağlık bölgeleri ve çölleriyle birlikte ormanlarıdır. Tilandsia bitkisi bromeliad ailesine dahildir. Bu bitkilerin toplamda 730’ü aşkın türü olduğu söylenmektedir. Tilandsia bitkileri toprağa ihtiyaç duymadan farklı bitkiler üzerinden de hayatlarını devam ettirebilecek özelliklere sahiptir.

Hava bitkisi olarak da adlandırılan tilandsia bitkileri farklı bir bakım ihtiyacı hissetmektedir. İlk defa hava bitkisi yetiştirmek istiyorsanız bakım konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Bitkinizi soğuk ve don gibi olaylardan korumalısınız. Tilandisa bitkilerinin doğrudan güneş ışığı almasını engellemeli ve filtrelenmiş güçlü bir ışık almasını sağlamalısınız.

tilandisia-bitkisi

Tilandsia Bitkisini Sularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tilandsia bitkisinin yer aldığı ortamında aşırı kuru olmaması gereklidir. Klimalı ortamlar tilandsia bitkileri için zararlı olabilecek olan ortamlardır. Tilandsia bitkisini iç mekanlarda yetiştirmek istiyorsanız bitkinizi 2 haftada 1 defa ortalama 2-3 saat boyunca su dolu bir kabın içerisinde bekletmelisiniz.

Gölgeli ve kuru havalı olan bir evdeyseniz yaz aylarında haftada 2 defa sprey ile bitkiyi sulamanız yeterli olacaktır. Hava bitkilerinin yer aldığı ortamın havası soğumaya başladığı zaman nem oranı artar ve sulama oranı da azaltılabilir.

Bitkinizi dış mekanlarda yetiştiriyorsanız, nemli ve ılıman bir iklime sahip bir bölgedeyseniz sulamanıza çok fazla gerek de kalmayabilir. Ancak kapalı ve özellikle sıcak olan mekanlarda sulama işleminin büyük bir titizlikle yapılması gerekmektedir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz