Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Bitkiler için oldukça önemli olan saksı değişim zamanı bazen farklı zamanlarda da gerçekleştirilebilir. Genel olarak bitkinin uyku döneminin sonrasında yapılan saksı değişimi çiçekli olan bitkilerde önerilmemektedir. Çiçeklenmiş olan bitkilerde yapılan saksı değişimi, sonrasında daha büyük bir saksıya bitkinin konulması köklere bitkinin enerji harcamasına ve genel gelişiminde duraklamanın olmasına sebep olacaktır.

Saksı değişimin aynı zamanda bitkinin yapraklarında solma var ise, kökler saksıdan dışarı çıkıyorsa da yapılmalıdır. Bunun yanı sıra bitkinin büyümesinde duraklamak olmuş ise de saksı değişimine yer açılabilir.

Saksı Değişiminde Neye Dikkat Edilir?

Bitkinin saksı değişiminde saksının temiz ve toprağında zengin içeriğe sahip olmasına önem vermek gerekir. Aynı zamanda drenaj deliklerinin açık olmasına da önem verilmelidir. Eğer drenaj delikleri bitkiniz için yeterli değil ise birkaç tane daha delik açılabilir.

minik limon ağacı

minik limon ağacı

Saksı değişiminde sadece bir büyük saksı ya değiştirilmesi bitkinin gelişimi için önemlidir. Aksi takdirde bitki köklerini büyütmeye öncelik verip toprak dışı olan kısmın gelişimini ise yavaşlatacak ya da durduracaktır.

Saksı Seçimi

Saksı seçimi bitkinin cinsine göre de değişim gösteriyor. Kaktüs ve Sukulent cinsine sahip olan bitkiler için tercih edilen saksılar ile orkide için seçilecek olan saksılar farklıdır. Bu gibi detaylar dikkat ederek saksı seçiminizi yapabilirsiniz. Birçok çiçek için plastik saksılar yeterli olurken genel olarak torak saksılar öneriliyor.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz