Saksı da Fesleğen Yetiştirmenin Faydası Var mı?

Fesleğen yaz aylarının bitkileri arasında geliyor. Tüketilmesi son derece faydalı olan fesleğen kokusu ile sivrisinekleri de savdığı bilinen bir bitkidir. Fesleğen bitkisinin yetiştirilme işlemi il hoş kokusunu balkonunuza taşımanın avantajını yaşarken aynı zamanda hoş bir yeşilliğe kolaylıkla sahip olmanın da ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

saksi-siparisi

Saksı da fesleğen yetiştirmek için hazır olarak satılan setleri satın almanın yanı sıra dilerseniz toprak ve saksınıza fesleğen tohumu satın alarak da dikebilirsiniz. Dikim işleminde ilke olarak saksıya ideal toprağı koyup bastırın. Sonrasında ise en üste dağınık olarak fesleğen tohumlarınızı serpin. Üstüne ise az miktarda toprağı eliniz ile serperek tohumların kapanmasını sağlayın. Sulama da spreyli şişeye yer vermeniz tohumların topraktan ayrılmamasına da destek olacaktır. Böylelikle ekim yaptığınız fesleğen tohumları kısa sürede filizlenerek bahçe ve balkonunuzda hoş bir görsellik kazandırırken kokusu ile de mest edecektir.

Fesleğen Her Sene Ekilir mi?

Fesleğen gibi otlar ekim yapıldığı toprakta ertesi yıl tekrar çıkabilir. Bu tohum bırakmasına bağlı olarak gerçekleşir. Fakat ilk yıl alınan verim ve canlılık ikinci yıl için geçerli olmaz. Bu sebep ile fesleğene sahip olmak istiyorsanız her sene ekim yapmanız önerilir. Toprağın değiştirilmesi ve toprak içine besin takviyesini yapmanız ise canlı bitki özelliğinin yaşanmasına sebep olacak olan önemli bir detay olarak karşımıza çıkar.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz