Saksı Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ne seviyede tecrübeniz olursa olsun, hayatınızı süsleyecek doğal güzelliklere sahip olabilirsiniz. Ancak, çiçeklerin en iyi şekilde büyümesi için nasıl büyüdüğü ve neye ihtiyaç duydukları hakkında birkaç temel bilgiyi öğrenmeniz kolaylık sağlar.

Saksı Çiçekleri için Kolay Bakım Önerileri

  • Saksı içindeki bitkilerin bakımı oldukça kolaydır, yapmanız gereken ilk şey, saksı çiçeğinizin uygun ebatta (1/3 veya 1/2 oranında) olup olmadığını kontrol etmektir. Saksı türleri, plastik, seramik ya da farklı bir malzemeden yapılır. Bitkinin boyutuna ve çok su isteğine bağlı olarak, küçük veya büyük drenajlı veya drenajsız seçilebilir.
  • Saksı çiçeklerinin suyunu sızdırabilmesi için orantılı miktarda toprak ortamı hazırlamak, köklere daha hızlı ulaşmak ve saksıda fazla su boşaltmak için uygun sıkılıkta olmalıdır. Çok sıkı toprak köklerin suyu emmesine izin vermeyeceğinden bazı taşları içine bazal bir tabaka olarak yerleştirmek uygun ortamı hazırlayacaktır.
  • Çoğu çiçekli bitki, mevsim boyunca güneş ışığının günde 6-8 saat düştüğü bir tam güneş alanına ihtiyaç duyar. Saksı çiçeğinizi yerleştirdiğiniz yerde optimum güneş ışığının ve gölgenin de sağlandığından emin olunmalıdır.
  • Gübre ve çürümüş olgun toprak, saksı çiçeklerinin drenajını iyileştirir, sağlıklı yeşillik için gerekli azot ve diğer besinleri ilave eder.  Her saksı bitkisini suladığınızda, fazla su ile birlikte besin maddeleri drenaj deliklerinden süzülür. Gübrelemeyle başa çıkmanın kolay bir yolu, zamana bağlı organik gübrelerin kullanılması ve suyun toprağın verimini azaltmasına engel olmak yani çok fazla sulamamaktır.
  • Düzenli budama da önemlidir; ölü ve solmuş bitki parçalarının çıkarılması, özellikle de hastalıklı olanların uzaklaştırılmasına dikkat edilmelidir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz