Saksı Çiçekleri Neden Böceklenir?

Saksı çiçeklerinde görülen olumsuz durumların başında böceklenme geliyor. Çiçek köklerini ve yapraklarını yiyen bu böcekler kısa sürede çiçeğinizin kurumasında sebep olur. Çiçeklerde böceklenme birçok farklı sebebe bağlı olarak yaşanabiliyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise saksı çiçeklerini satın alırken çiçeklerin böcekli ya da hastalıklı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Böcekli ya da hastalıklı olan çiçekler diğer çiçeklerinize de zarar verecektir. Özellikle gül bakımında bitlenme oldukça sık görülür. Bu sebeplerden dolayı çiçek bakımınızda düzenli olarak ilaçlama yapmanız önerilir.

bisiklette menekşeler

Saksı Çiçeklerinde İlaçlama Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin ilaçlanması ve bakım uygulamaları için çiçekçilerden gerekli ürünleri satın alabilirsiniz. Vitaminler ve çiçek coşturan suları kullanmanın yanı sıra evde kolaylıkla ilaç yapabilirsiniz. Sineklenme ve bit gibi durumlardan kurtulmak ya da oluşmasının önüne geçmek için Arap sabunu ve su karışımını çiçeklerinize püskürtebilirsiniz. Düzenli yapılan uygulama sonrasında çiçekleriniz de oluşan bitlenmeye çözüm oluşturabilirsiniz. Aynı zamandan bu işlemi saksı gülleri içinde yapmanız önerilir. Düzenli olarak bu uygulamaya yer vererek güllerin bitlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Saksı çiçeklerinde yaşanan diğer hastalık çözümleri için ise ilaçlama uygulamasına yer vermeniz gerekebilir. Bu çözüm için zirai ilaç ya da çiçekçilerden destek alabilirsiniz. Satın alacağınız ilaçları uygulama prosedürüne uygun olarak tatbik ederek yaşanan hastalığın önüne geçerken aynı zamanda diğer çiçeklerinizin de korunmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz