Saksı Çiçekleri Nasıl Sulanmalı?

Her bitki doğru toprak, su, ışık ve gübreye ihtiyaç duyar, ancak saksı çiçekleri, dış mekânda,  bahçede yetiştirilenlerden biraz daha dikkat gerektirir. Su ve drenaj, saksı bitkileri yetiştirmede kilit rol oynar. Özellikle aşırı sulama uygulamaları bitkileri kısa sürede çürütüp, öldürebilir. Peki, ne sıklıkta sulamalısınız? Bu, bitkinin türüne, saksı boyutuna, ortamın hava durumuna ve diğer faktörlere bağlıdır.

Saksı Çiçekleri için Kurallar

  • Mümkünse oda sıcaklığında su kullanın. Soğuk su köklere ve yapraklara zarar verebilir ve sıcak su anında bitkileri öldürebilir. Ayrıca, çözünmüş kimyasalların buharlaşması için musluk suyunun birkaç saat beklemesine izin verin. Musluk suyu zamanla toprakta biriken ve bitki köklerini yakabilen klor içerir.
  • Sabah sulanan bitkiler, akşamdan önce yapraklar üzerindeki nemin buharlaşmasına izin verir. Akşam ve gece saatlerinde serin ve ıslak kalmış bitkiler, hastalıklara daha yatkındır. Bu, güller ve menekşeler gibi hastalıklara yatkın bitkiler için özellikle önemlidir.
  • Sulanması gereken saksıların drenaj delikleri olmalıdır, böylece bitkiler suda bırakılmaz. Yağmur ya da ekstra su tutmak için saksı tabakları konabilir, ancak topraktaki kök çürüklüğünü önlemek için yaklaşık bir saat sonra kalan fazla suyu çıkarabilirsiniz.
  • Sulamadan önce, parmağınızı toprağa götürerek toprak nemini kontrol edin. Toprağı kuru hissederseniz su ekleyin, nemli ise ekstra su ilave etmekten kaçının.
  • Bir bitki tamamen kuruyorsa, toprağını tamamen suya batırıp toprağın üstten ve alttan ıslanmasına izin verin. Suya batırma genellikle kurumuş asılı bitkileri sulamanın kolay bir yoludur.
  • Genel bir kural: Hafif, sık sulamalar yapmaktan ziyade daha az sıklıkta ve derin suya daldırmak daha iyidir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz