Saksı Çiçekleri İçin Genel Bakım Önerileri

Yaşam alanlarının olmazsa olmazları arasında yer alan saksı çiçekleri mekana hoş bir atmosfer kazandırıyor. Çok sayıda kişi saksı çiçeği gönder diyerek sevdiklerini sevindirmek için de bu çiçeklerin etkisinden faydalanabiliyor. Sonuç olarak hediye şeklinde gelen ya da kendi yetiştirdiğiniz saksı çiçeklerinin belirli bir bakıma ihtiyacı oluyor. Elbette çiçeğin türüne göre bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar da değişecektir.

Ancak genel olarak tüm çiçekler için önemli olan bazı hususların da saksı çiçeği siparişi gönderen ya da evde kendi yetiştirenler tarafından bilinmesi gerekir. Örneğin bu çiçekler genellikle aşırı sıcak ya da soğuk havaya karşı dayanıklı olamazlar. Oda ısısında tutmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda klima gibi hava akımına maruz kalmamaları da son derece önemli bir detay olabiliyor.

aloe cosmo

aloe cosmo

Musluk Suyu ile Çiçek Sulama

Saksı çiçeklerinin türü ne olursa olsun, kireçsiz ve dinlenmiş su ile sulanmaları gerekir. Musluk suları pek çok kentte kireç içeriyor ve bu yüzden musluk suyu ile sulama yapanların önce suyu kaynatması ve soğumasını beklemesi gerekir. Soğuduktan sonra dinlenmiş suyu kullanarak çiçeği sulayabilirsiniz.

Çiçeğinizin Toprağını Değiştirin

Tüm saksı çiçeklerinin belirli aralıklarla toprağının da yenilenmesi gerekir. Toprak türü çiçeğin türüne göre değişebildiğinde nasıl bir toprak tercih etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermek yanıltıcı olabilir. Saksı çiçeklerinin büyük bölümü ara ara vitamin ve mineral desteğine de gereksinim duyabiliyor. Bitkilerin yaprakları aslında neye ihtiyaç duydukları konusunda bilgi verebiliyor.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz