Saksı Çiçekleri Evde Yetiştirilir mi?

Çoğu kişinin yoğun iş rutinlerinden, sosyal ve ev hayatına yön verecek çok zamanı yoktur. Yine de buna rağmen, yılın her mevsiminde yemyeşil yaprakları ile çiçek açan parlak ve güzel saksı çiçekleri herkesi mutlu eder. Neyse ki bugün ev içinde kullanılabilen düşük bakım gerektiren kapalı bitkiler, çalılar ve çiçek türleri mevcut; bu, herkesin mükemmel görünen bir evi olabileceği anlamına geliyor.

minik limon ağacı

minik limon ağacı

En Az Bakım Gerektiren 5 İç Mekân Çiçeği

Özellikle, hayatta kalmak için çok az bakım gerektiren bitkiler seçildiği takdirde, saksı çiçekleri evde ya da ofiste rahatlıkla yetiştirilebilir.

Zamioculcas: Bu iç mekân bitkisi, ‘sonsuzluk bitkisi’ lakabını gerçekten hak ediyor. Bakımı son derece kolaydır ve hem ihmale hem de düşük ışığa dayanabilir, bu da yoğun bir yaşam tarzına sahip olanlar ve çok seyahat edenler için mükemmel bir seçenektir. Bitki yaprakları uzun bir süre aynı boyda kalma eğilimindedir.

Peperomia: Serin bir gölgede yumuşak, mumlu, dokulu yapraklar serisi sunan bu küçük ev bitkisi, pek çok türe (1000’den fazla çeşide) sahiptir. Kapalı alan bitki için az yer kaplar, ayrıca bakımı son derece kolaydır ve gelişmek için çok az su gerekir. Üstelik son derece dekoratiftir.

Evergreen: Kapalı alanınızı aydınlatmak için daima yeşil kalan saksı çiçeği Evergreenler, aramakta olduğunuz şey olabilir. Gri, gümüş ve yeşil gibi zıt renklerle cazip desenli, çeşitli yeşil renklerde harika yaprakları olan bu bitki için özel bir bakım gerekmez.

Sarmaşık: Açıkhava bitkisi olarak daha yaygın olarak yetiştirilmekle birlikte, seçilebilecek çeşitli kapalı sarmaşık türleri vardır. Doğru koşullarda yetiştirildiğinde, sarmaşık, çok az bakım gerektirir ve parlak, dolaylı güneş ışığı tercih eder. Derin yeşil renkli yaprakları olan bu çok yönlü asma bitkisi, evdeki her odaya renk tonunu ekler.

Salon Çamı: Bu kokulu, yemyeşil ev bitkisi, yetiştirilmek için yeterli miktarda ışık ve nem gerektirebilir. Doğru ortama yerleştirildiğinde, çok az özen gerektirir ve ev için sorunsuz bir seçenek sunar. Güzel simetri ve yumuşak dokusu, evdeki her odaya sıcaklık ve rahatlık katacaktır.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz