Mis Kokulu Karanfillerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Karanfil çiçekleri özellikle kokuları ile dikkat çeker. Balkonlarda ya da bahçenizde yer verebileceğiniz karanfil çiçeklerinin farklı renkleri de bulunuyor. En çok pembe ve kırmızı renk seçenekleri tercih edilmesinin yanı sıra sarı, beyaz ve mor gibi farklı renkleri de bulunuyor. Kimi zaman alacalı renkleri ile bizlere eşlik ederken kimi zaman küçük kimi zamana ise büyük olan çiçeklerini sunarlar. Mis kokulu bir karanfillerin bakımı ise son derece kolaydır.

Karanfil Bakım Detayları

  • Balkonunuzda ya da terasınızda yer açabileceğiniz karanfil çiçeğinizi kökten ayrıma yöntemi ile ya da tohumdan yetiştirebilirsiniz.
  • Bakımı ile ilgili olarak ise direk güneşten sakınmanız önemlidir. Alaca güneşi daha çok seven karanfiller yayılıcı özelliğe de sahiptir.
  • Genellikle saksı içinde bulunan karanfillerin yayılıcı özelliği nedeni ile iki yılda bir saksının değişmesi önerilir. Bunu tercih etmiyorsanız kökten ayırma yöntemi ile daha küçük saksılara ekim işlemini de yapabilirsiniz.
  • Karanfiller sonbahar ve kış aylarında kendilerini dinlenmeye alırken ilkbahar ile beraber canlanmaya başlar. İlkbaharın son zamanlarında artık çiçeklerini bir bir sunan karanfiller artık daha fazla suya ihtiyaç duyar.
  • Yaz sonuna kadar mis gibi kokan çiçeklerini size sunacak olan karanfil çiçeklerinin en çok kokusunu salan türü ise küçük çiçek yapısına sahip olan cinsleridir.
  • Saksı içinde bakıma uygun olmasının yanı sıra bahçenizde de karanfil çiçeklerine yer verebilirsiniz.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz