Karanfilin Derin Anlamı

Karanfil denilince katmerli yapısı ve hoş kokusu ile akla gelen detaylarıdır. Karanfiller yıllar boyu güzelliklerini insanlara sunarken bazı zamanlarda ya da ülkelerde ise farklı anlam içeriklerine sahip oldu. Kırmızıda mora kadar birçok farklı renge sahip olan karanfiller aynı zamanda tanrıların çiçeği olarak da bir döneme damgasını vuran özel çiçeklerdir.

Karanfiller sağlığı ve temiz aşkı ifade eden güzel çiçekler olmasının yanı sıra güllerden sonra kesme çiçek olarak en çok tercih edilen çiçeklerdir. Bunun temelini ise hoş kokuları ve görsellikleri oluştururken aynı zamanda anlamsal olarak sundukları derinlikte bu etkinin yaratılmasında sebep oldu.

seramikte benjamin

Karanfillerin anlamları farklı içeriklere sahip olmak ile beraber kültürel anlamda da değişimler karşımıza çıkıyor. Genel olarak renklerine göre anlamları değişen karanfiller bazen de tercih edilen seçimlere göre de anlamlandırıldı.

Renklerine Göre Karanfillerin Anlamları

Kırmızı Karanfil: Saf ve masum olan sevginin aktarılması için tercih edilen kırmızı karanfiller günümüzde cenazelerde de sıklıkla tercih ediliyor.

Beyaz Karanfil: Şansı ve sevgiyi sunmak için kullanılan beyaz karanfiller Hollanda ülkesindeki eski askerlere minnettarlık olarak da seçiliyor.

Sarı Karanfil: Hüznü, ayrılığı ve düş kırıklığını ifade ettiği düşünülse de sıcaklık ve sevgi anlamına da gelir.

Pembe Karanfil: Minnettarlığı aktarmak için seçilebilecek olan pembe karanfil arkadaşlık içinde seçilir.

Mor Karanfil: Asaleti simgelediği söylenmesinin yanı sıra Fransa ülkesinin geleneksel cenaze çiçeği olarak da bilinir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz