Kapalı Yerde Bitki Yetiştirmenin Yolu

Saksı çiçekleri ile evinizde doğal bir etki yaratmak ve bu çiçekleri dekorasyonunuz içinde kullanmak için seçimlerinizde dikkatli olmanız gerekir. Özellikle balkonu olmayan ya da oldukça küçük balkona sahip olup çiçeklerini koyacak yer bulamayanlar saksı çiçeklerini salonlarında ya da oturma odalarında bakabilirler. Saksı çiçeği seçiminizde ise evinizin cephesine uygun seçim yapmanız ve yarı güneşli yer seven çiçeklere yer vermeniz gerekir.

saksi-cicegi

Saksı Çiçeği Seçimi Nasıl Yapılır?

Kapalı alanlarda bakıma uygun olan çiçekler seçiminde gölge sever çiçekleri tercih etmeniz gerekir. Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayan çiçekleri evinizin herhangi bir yerinde konumlandırabilirsiniz. Güney cepheli bir eviniz var ise pencere kenarında balkon çiçeklerini kolaylıkla bakabilirsiniz. Güneşi bol bol alacak olan bu çiçeklerin sulanması ise asla gün ışığı varken yapılmamalıdır. Akşam saatleri sulama için idealdir.

Gölge alanlarda rahatlıkla bakıma uygun olan çiçeklerin sulanma işleminde ise dikkat edilecek olan detay aynı ölçüde aynı aralıkta sulamanın yapılmasıdır. Üç günde bir ya da iki günde bir yaptığınız sulama saatini de önemseyerek aynı ölçüye sahip su verilmesi gerekir.

Bunun yanı sıra çiçek sulamada yapılan bir diğer yanlış ise tek taraflı sulamadır. Sulama yapılırken tüm kökün su alması için tüm toprak iyice sulanır. Kapalı yerde bakacağınız saksı çiçekleriniz için bu detaylara dikkat ederek çiçeklerinizden verim alırken onlara bakmanın keyfini de yaşayabilirsiniz.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz