Hangi Çiçekler Saksıda Beslenir?

Saksılarda büyüyen çiçekler ve bitkiler, bahçenizdeki cansız noktalara hayat ve renk katmak için mükemmel bir yoldur ve hemen her bitki bir kapta yetiştirilebilir. Bu bir fesleğenden krizanteme, Everygreen’den çam ağacına kadar her bitki türü için geçerlidir. Fakat hobinizi riske atmak istemiyorsanız aşağıdaki 7 popüler saksı çiçeğinden birini ya da birkaçını düşünebilirsiniz.

7 Popüler Saksı Çiçeği

1- Afrika Menekşesi: Küçük, kompakt Afrika Menekşesi, yumuşak, tüylü, koyu yeşil yaprakları ve güzel narin çiçekleriyle yıl boyunca çiçek açabilir. Mavi, mor, pembe, fuşya ve beyaz çiçekler üretir. Dolaylı ışığı seven ve fazla bakım gerektirmeyen ideal saksı çiçekleridir.

2- Aloe Vera: Kuru veya açık havada yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, sulu bir bitkidir. Ayrıca tıbbi özellikleri de vardır. Yapraklarındaki öz, küçük cilt tahrişlerini ve yanıkları yatıştırır.  Aloe Vera masa bitkisi olarak veya daha büyük bir zemin bitkisi olarak kullanılabilir.

3- Rex Plant (Boyalı Yaprak)Begonya: küçük pembe çiçeklerinden ziyade geniş renkli yaprakları için yetiştirilen güzel kapalı bir bitkidir. Bir Rex Begonya çiçeğinin yaprakları çeşitli şekillerde, ebatlarda, renk kombinasyonlarında ve kalıplarda bulunur. Yeterli su, ışık, besin ve nem kombinasyonu ile kolaylıkla beslenebilir.

4- Sterliçya: büyük kürek şeklinde yaprakları muza benzer, yavaş büyüyen bir bitkidir. İç mekânlarda kolayca beslenebilecek saksı bitkisidir. Yaklaşık 4-5 yıl sonra, egzotik turuncu veya kırmızı çiçek verebilir.

5- Croton: Kırmızı, sarı, yeşil, turuncu ve siyah, çok renkli, sert, yaprakları olan popüler kapalı ev bitkisidir. Yapraklar kolayca köklenir ve çanak bahçelerine eklenebilir. Crotonlar yavaş büyür fakat fazla bakım gerektirmez, herhangi bir ev veya ofise parlak bir katkıdır.

6- Poinsettia: Bakımı kolay, zarafeti yoğun, şık görünümlü Poinsettialar (kırmızı renklisi Atatürk Çiçeği olarak da bilinir) en popüler saksı çiçeklerinden biridir. Yeşil renkli alt yapraklarının üzerinde kırmızı, sarı, pembe ya da somon renkli yaprakları çok çekici olmasına rağmen çiçeklerin bir parçası değildir, gerçek çiçekler oldukça önemsizdir.

7- Orkide: 20.000’den fazla farklı çeşidi ile dünyadaki en büyük bitki türlerinden biridir. Orkide çiçekleri uzun ömürlüdür ve uygun bakımla yıllarca (2-3 ay süren) çiçekler açar. Çiçekleri sarı, beyaz, pembe, lavanta, benekli veya karışık renkli olabilir. Evinizdeki veya ofisinizdeki herhangi bir oda için şık bir zevktir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz