Çiçeklerin Sulanmasında Önemli Olan Detaylar

Saksı çiçekleri ya da bahçe çiçekleri olsun sulanma onların hayatta kalmalarını sağlayan en önemli bakım detayıdır. Bu detay en çokta saksı çiçekleri için geçerlidir. Saksı çiçekleri arasından seçiminizi yaparken aynı zamanda ne kadar su ihtiyacı olduğuna dair de detaylı bilgi edinmeniz önemlidir.

aloe cosmo

Çiçeklerin bazıları sulanmaktan hoşlanırken bazıları az su ile yaşamlarını devam ettirmeyi tercih ederler. Özellikle çok sulama köklerde de çürümeye neden olabilir. Bunun yanı sıra sulama işleminde yapılacak olan yanlışlıklar ise ve az sulama sonrasında ise köklerde kuruma görülebilir.

Bu nedenlerden ötürü de çiçeklerin sulamasında dikkatli tercihlere yer açmak ve onların isteğine göre sulamaya yer açmak önemlidir.

Çiçeklerin Sulanmasında Aşırıya Kaçmak

Çiçeklerin sulanma işleminde aşırıya kaçmak çiçeklerin köklerine zarar verirken yapraklarının ve çiçekler içinde zararlı olan etkenleri sunar. Çiçeklerin sulanma işleminde dikkatli seçimlere yer açılması oldukça önemlidir.

Saksı çiçeğinin toprağında bulunan zenginliğinde yok olmasına sebep olurken ayrıca topraktan yosunlaşmanın yaşanmasına da neden olabilir. Bunun yanı sıra bitkide mantar, Sineklenme gibi durumlarında da yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebep ile sulama da aşırıya kaçılmaması ve toprağın nem oranına sulama öncesinde dikkat ederek işleme yer açılması gerekir.

Çiçeklerin sulaması sonrasında da suyun süzülen kısmının yer aldığı tabağın boşaltılması da önemlidir. Bu su zaman içinde yosunlaşıp kokmaya başlayarak bitkiye de zarar verebilir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz