Çiçek Bakımı ile ilgili Tüyolar

Çiçekler oldukça özel olmanın yanında insanlara mutluluğu ve pozitif enerjiyi sunması ile de tercih edilir. Çiçek gönderim geleneği yüzyıllar öncesine dayanmakta olup insanların birbirlerine sevgilerini ifade etmenin ve iyi dileklerini iletmenin yolu olarak kabul edilir. Vazo içinde olan dal çiçeklerin yanı sıra saksı çiçeklerinin bakımında da bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek daha uzun süre çiçekleriniz size güzelliklerini sunacaktır.

Neler Yapılabilir?

Vazo içinde yer alan dal çiçeklerde özellikle gerekli olan su miktarının vazoda olmasına ve de düzenli olarak su değişimin yapılması daha uzun süre solmadan kalmalarını sağlayacaktır. Su seçiminde klorsuz ve oda sıcaklığında temiz suyun tercih edilmesi önerilir.

Saksı çiçeklerinde çiçeğin istediğine göre sulamanın yapılmasının yanında gerekli olan toprak zenginliğine sahip olması için ayda bir defa sulama içine vitamin eklenmesi önerilir. Çiçeğin ihtiyacına göre güneşli, yarı gölge ya da tam gölge gibi alanlar da muhafaza edilmeleri önemlidir.

Bunların yanında çoğu çiçek özellikle hava akımına maruz kalmakta hoşlanmaz. Bu sebep ile kapı ya da pencere kenarında bırakılmamaya özen gösterilmesi gerekir. Kalorifer petek üstleri veya klimanın direk olarak onlara yönelmesi de saksı çiçekleri için önerilmeyen bir diğer özelliktir. Bunların yanında saksı değişimlerinde büyük tercihler yerine sadece bir numara büyük olan saksı tercihine yer açılması gerekir.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz