Afrika Menekşesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Muhteşem güzellikte çiçeklere sahip olan menekşeler farklı çeşitlere sahiptir. Ülkemizde ise rahatlıkla yetiştirilen cinsi Afrika menekşesidir. Afrika menekşesi bulunduğu yeri sevmesi ve yeterli suyu alması ile size yıllar boyu eşlik edecektir. Aynı zamanda kökten çoğalma işlemi ile bu aileyi genişletme şansınız da bulunuyor. Kökten çoğaltma yaparak sevdiklerinizde Afrika menekşenizden hediye edebilirsiniz. Bakımı kolay olmasında nazaran biraz dikkat isteyen menekşeniz için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Afrika Menekşenin Bakım Detayları Nelerdir?

Afrika menekşesi genel olarak nemli ve sıcak ortamları sever. Ev içinde ona en iyi gelecek olan yer mutfaklardır. Eğer mutfak camınız sabah güneşi alıyor ise Afrika menekşeniz için ideal bir ortam yaratmanın zevkini tadabilirsiniz.

Sulama işleminde tüm kökün su aldığından emin olmanız gerekir. Fakat sulamanın fazla yapılması bitkinin köklerinin çürümesine neden olur. Az sulama ise kökte kurumaya yol açar. Bu nedenden ötürü sulamada toprak nemini kontrol ederek yapılması gerekir.

Afrika menekşesinin sulanmasında ayrıca yapraklarının su almamasına önem vermenizde önemlidir. Kazara su gelmesi durumunda temizlemeniz önerilir. Tam kök kısmında doğru sulama bidonu ile yapacağını sulama işinizi görecektir.

Afrika menekşesini mutfak gibi alanlarda bakmanız ayrıca önemlidir. Çünkü bu menekşe türü özellikle yemek kokularından da hoşlanır. Çok büyük saksıya dikmemeniz önerilir. Çünkü bu durumda kök gelişimi durana kadar üst gövde gelişimi başlamaz.

Yorumunuzu Yapabilirsiniz